Duygular Menu
Her kitap 1 kelime ile başlar
Asabiyet - Ansiklopedik bilgi
Asabiyet

1. (isim) Sinirlilik

Sinirlilik

1. (isim) Sinirli olma durumu, asabilik, asabiyet
2. Sinirli bir biçimde davranma, asabilik, asabiyet
Asabiyet - Bağlantılar
Sinirlilik

Neden Sinirleniyoruz?
Asabiyet - Kitap Tanıtım
Sinir Küpü

Manfred Mai 
ÇİZMELİ KEDİ 

Okula git, eve dön, ödev yap... Annenle tartış, şımarık kardeşine katlan, kapıcı dırdırı çek... 

Alexander’ın her günü böyle geçiyordu ve artık canına tak etmişti. Çok öfkelendiği bir gün bir kâğıda bir şeyler karaladı. Derken nasıl olduysa oldu, o karaladığı şekil canlandı. Alexander’a şöyle dedi: “Benim adım Sinir Küpü. Ben seni bütün haksızlıklara karşı koruyacağım. Sen istemesen bile...”

Peki, Sinir Küpü ile yaşamak Alexander’ı mutlu edecek miydi?
Asabiyet - Özlü sözler
 • Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.  Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.  Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol. Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol. Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol. Hoşgörülülükte deniz gibi ol. Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol. - Muhammed Celâleddin-i Rûmî (Mevlana)
 • Bir adamın sinirliyken size dediklerini asla unutmayın. - Henry Ward Beecher
 • Bir baba, çocuklarına sinirlendiği zaman, hemen hiddetlenebilir ve onları denetim altına almak için kuvvetini ve otoritesini kullanabilir. Bu eski bir paradigmadır. Ürünü kalıplanmış insandır. Sevgiye dayalı paradigma uzun vadeyi göz önüne alır ve çocuğun sorununu anlamaya ve konuşarak ona yol göstermeye yönelir. - Doğan Cüceloğlu 
 • Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana, ya da yazık olur adabına.
 • Eleştiriye aldırmayın. Eğer doğru değilse, yok sayın; eğer adil değilse, sinirlenmeyin; eğer cahilceyse gülüp geçin; eğer haklıysa, eleştiri değil demektir. Ondan ders çıkartın.
 • Eminim nefret etmiştir. Hediyeler; bize bir insan hakkında ne kadar az fikir sahibi olduğumuzu gösterirler. Ve hiçbir şey bir insanı yanlış bir değerlendirmeye itilmekten daha fazla sinirlendiremez. (Doğum gününde eşine kazak aldığını söyleyen Doktor Wilson’a)
 • Ençok sinir olduğum kişiler de şu bizim kadın özgürlükçüleri... İkide birde kürsüye fırlayıp, kadınların erkeklerden daha zeki olduklarını bağıra çağıra söylüyorlar. Yahu, bu söyledikleri doğru olmasına doğru, ama böyle alenen söylenir mi? Bizim kumpasın içine ediyorlar... - Anita Loos
 • Ne garibiz, tepkilerimiz bile olması gerektiği gibi değil. Sinirden gülüyoruz, sevinçten ağlıyoruz. 
 • Of!Kanunların bir kadına elbise değiştirir gibi koca değiştirme imkanı vermemesi ne kadar sinir bozucu. - Moliere
 • Sakın tembellik ve sabırsızlık etme. Çünkü bunlar her şerrin anahtarıdır. Tembellik eden hiçbir hakkı eda edemez. Sabırsızlık eden de hiçbir hakka dayanamaz biraz sinirlenmekle haktan el çeker. - İmam Muhammed Bakır 
 • Sinirliliğin ilk kurbanı sinirlenmiş insandır.
Asabiyet - Risale-i Nur Külliyatı
"Vicdânınız nerede, fıtratınız bozulmuş mu ki, en muhterem bir halde bir kardeşine karşı, etini yemek gibi en müstekreh bir iş yapılıyor." Demek, zemm ve gıybet aklen, kalben ve insaniyeten ve vicdânen ve fıtraten ve asabiyeten ve milliyeten mezmumdur. İşte bak; nasıl ki şu âyet, îcâzkârâne, altı mertebe, zemmi zemmetmekle i´câzkârâne altı derece o cürümden zecreder.
Sözler | Yirmi Beşinci Söz 

Evet, bu zamanda siyaset, kalbleri ifsad eder ve asabî ruhları azap içinde bırakır. Selâmet-i kalb ve istirahat-i ruh isteyen adam, siyaseti bırakmalı. 
Evet, şimdi küre-i arzda herkes ya kalben, ya ruhen, ya aklen, ya bedenen gelen musibetten hissedardır, azap çekiyor, perişandır. 
Kastamonu Lâhikası | Kastamonu´daki Kardeşlerime Hitaben Yazılan Bir Hakikattir 

http://2kelime.com/     -     tkuzan@gmail.com